Warning: file_get_contents(/home/caboodlemica/public_html/shop/system/cache/cache.zone.241.1778789749): failed to open stream: No such file or directory in /home/caboodlemica/public_html/shop/system/library/cache.php on line 27Warning: file_get_contents(/home/caboodlemica/public_html/shop/system/cache/cache.zone.241.1778789749): failed to open stream: No such file or directory in /home/caboodlemica/public_html/shop/system/library/cache.php on line 27 Knipex 70 08 180UKSBE VDE Fully Insulated Diagonal Side Cutters, 180mm: Shop : Caboodle Mica Hardware (www.caboodle.micahardware.co.uk)
Register | LOGIN |Contact Us
Knipex 70 08 180UKSBE VDE Fully Insulated Diagonal Side Cutters, 180mm
DRAPER
Product Code:
70 08 180UKSBE
S Code:
32021
Description:
Professional Quality, tested to 10,000V and insulated to 1000V AC and 1500V DC for live line working. Manufactured from vanadium electric steel, oil hardened and tempered. Swedish pattern with smoothly ground heads and separately induction hardened cutting edges to 62HRC. Will cut hard, medium-hard and soft wires. Heavy insulated handles with slip guards for extra comfort and safety. Display packed.